Coraz częściej szukamy alternatywy dla ogrzewania domu paliwem kopalnym, takim jakim jest na przykład węgiel kamienny. Wszystko dlatego, że piece na węgiel będą mogły być wykorzystywane jeszcze tylko do 2020 roku, później każde gospodarstwo domowe będzie musiało założyć bądź zmodernizować istniejący piec na taki, dzięki któremu ciepło generowane będzie w sposób ekologiczny.
Ekologiczne ogrzewanie domu ma przyczyniać się przede wszystkim do korzystnych warunków w naszym środowisku. Ekogroszek, pellet czy biomasa nie generuje spalin, nie tworzy się dzięki nim niekorzystny smog. Co więcej, biosfera zostaje zachowana w należytej czystości.
Ponieważ ogrzewanie w sposób ekologiczny jest wymogiem unijnym, już teraz wszyscy, którzy budują domy projektują kotłownię w ten sposób, by mógł w niej zostać zainstalowany piec na paliwo ekologiczne, odnawialne. Kotły na biomasę są chyba najczęściej wybieranymi ze względu na fakt, iż biomasa jest odnawialnym źródłem energii. Pochodzi z odpadów roślinnych, takich jak odpady drzewne, gałęzie, liście czy wióry i tak naprawdę nie ma ryzyka, iż tego rodzaju opał kiedykolwiek się wyczerpie, jego zasoby są tworzone zawsze naturalnie. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę, iż ze względu na tak duże zapotrzebowanie na biomasę, coraz częściej tworzy się specjalne uprawy roślin, z których ta może być tworzona. To plantacje rdestu czy witek wierzbowych.
Co ciekawe, ekologiczne sposoby ogrzewania domu są cenowo porównywalne ze stałymi paliwami. Różnica polega na większym komforcie ich użytkowania bowiem piece nowej generacji są najczęściej doskonale zautomatyzowane i wymagają minimalnej ingerencji człowieka.